Murat Durak Girişimci

Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital Dönüşüm Nedir?
Dijital Dönüşüm Nedir?
 
Sektörel ve Toplumsal bilgi, belge ve evrak gibi bilgilerin dosya rafları yerine dijital ortamda depolanmaları, iş ve sosyal süreçlerin dijitalleşmesine ''Dijital Dönüşüm'' denir.
 
 
Bireylerin Dijital Dönüşümü
 
Kişisel notlarımızı cep telefonu uygulamalarında, yada tablet veyahut masaüstü bilgisayarlarda tutmaya başlayarak bireysel dijital dönüşümü başlatabiliriz. Günlük hayatta kullandığımız bilgi, belge ve evrakları, hatırlatma ve randevularımızı tuttuğumuz not defterleri ve kağıt dökümanlar kaybolabiliyor yada gözden kaçabiliyor. Dijital bir meteryal kullanmak, her zaman işimizi kolaylaştıracak, bireysel dijital dönüşüm sayesinde çağa daha kolay ayak uydurabileceğiz.
 
 
 
Firmaların Dijital Dönüşümü
 
Bilgi çağı hayatımıza o kadar hızlı ve farklı yollara yön verirken, Dijital Dönüşüm aşamalarını tamamlamamış firmalar çağa ayak uyduramıyor, işleri çok iyi giderken birden batabiliyorlar. İnternetin hızlanması, yüksek hızlı bilgisayarlar ve yüksek kapasiteli depolama alanları sayesinde, firmalar iş süreçlerinde dijitalleşmeyi kullanarak daha hızlı sonuçlar elde edebiliyorlar.
 
Personel özlük dosyaları, faturalar, müşterilere verilen teklifler vs. gibi depolanması için kiralık depo alanları tutan iş yerleri biliyoruzdur. Yasal süreçlere dayalı olarak belli bir zaman bu bilgileri saklamak zorunda olan meslek grupları (muhasebe gibi) bulunmaktadır. Dijital Dönüşüm ile birlikte tüm bu aşamalar çok kolaylaştı ve cloud depolama alanları ile firmalar depoladıkları bilgi ve dökümanlara daha kolay ve çabuk ulaşabildiler.
 
Bir muhasebeci, müşteri döküman ve evraklarını dijital ortamda tutarak bilgilerine daha kolay ulaşırken, bir avukatlık bürosu , bünyesinde bulunan dava dosyalarını dijital ortamda arşivleyebilir ve dava dosyalarını kolaylıkla takip edebilir. Dosyalar içerisinde ''sakarya avukat'' kelimesi ile alakalı bir sorgu yaptığımızda , sistem hafızasında olan bilgiler içerisinde çok hızlı bir süzme işlemi gerçekleştirir ve sonuçları sıralar. Sadece ''Sakarya'daki en iyi avukatlar'' ve ''Kocaeli avukat'' bu dijitalleşme sürecine ayak uydurarak değil, Türkiye genelindeki hukuk büroları dijitalleşme süreçlerini hızlandırarak kolay bir şekilde işlerini geliştirebilirler.
 
Dijital Dönüşüm ile birlikte müşteri bulmak, yönetmek ve kontrol altında tutmak daha kolay olmaya başladı.
 
 
Devlet Kurumlarının Dijital Dönüşümü
 
Özel sektördeki Dijital Dönüşüm döngüsünü konuştuk. Ağır ve aksak yürüyen devlet bürokrasisinde evrak getir - götür işleri hiç eksik olmaz. Bir belge yada dosyaya ulaşmak isterseniz, tozlu raflar arasından bulabilirseniz dosyanızı bulabilir, işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 
Önceki yıllar devlet dairelerinde işimiz olduğunda, muhtardan ikametgah kağıdı almak diye birşey vardı. Hatta muhtarlık önünde uzun kuyruklar olur, adres ve nufus bilgilerinin yazılı bulunduğu bu mühürlü kağıdı almak için muhtarlığa bir ücret ödenirdi. Dijital Dönüşüm ile birlikte e-devlet kanalından alınabilen ikametgah kağıdı ile, muhtarlığa hiç gitmeden, internet olan her yerden ikametgah kağıdı alabilirsiniz.
 
 
 
Dijital Medya Pazarlama Ajansı -Fxy Bilgi Teknolojileri
 
Dijital Dönüşüm İçin Ne Gerekli ?
 
Öncelikle size dijitalleşme ile alakalı yol haritası çizecek iyi bir danışman yada ajans gerekli. Şirketinizi tanıyacak, analiz yapacak, hedef kitlenizi, hedef kitleye ulaşmak için kullandığınız metodları analiz edecek ve şirketlerin dijital dönüşümü ile alakalı size bir reçete hazırlayıp uygulayacak, bir danışman yada Dijital Medya Pazarlama Ajansı hizmeti verecek bir dijital ofis ile anlaşma yapmanız, ve bu anlaşma sonucunda atılacak adımlara uymanız gereklidir.