Murat Durak Girişimci

B2B nedir? B2C nedir? D2C nedir? B2Cnedir? C2B nedir?

B2B nedir? B2C nedir? D2C nedir? B2Cnedir?  C2B nedir?

Kaç Tür E-ticaret modelleri vardır? En yaygın e-ticaret sistemleri hangileridir?

E-ticaret sistemleri günümüzde çok yaygınlaşan ticaret şeklidir. Siparişinizi 7 hafta 24 saat kesintisiz internet olan her yerden sipariş edebilir, kargo firmalarının ulaşabildiği her noktadan teslimatınızı alabilirsiniz. Bu yazımızda en yaygın eticaret şekilleri hakkında bilgi vereceğiz.

 

B2C Ne Demektir? B2C Eticaret Sitemi Hakkında Bilgiler

1.İşletmeden Tüketiciye (B2C): B2C e-ticaret, en popüler e-ticaret modelidir. İşletmeden tüketiciye satış, bir çevrimiçi perakendeciden bir halı satın aldığınızda olduğu gibi, satışın işletme ile tüketici arasında gerçekleştiği anlamına gelir.

 

B2B Ne Demektir? B2B Eticaret Sitemi Hakkında Bilgiler

2.İşletmeden İşletmeye (B2B): B2B e-ticaret, üretici ve toptancı veya toptancı ve perakendeci gibi başka bir işletmeye mal veya hizmet satan bir işletmeyi ifade eder. İşletmeler arası e-ticaret, tüketiciye yönelik değildir ve genellikle hammadde, yazılım veya birleştirilmiş ürünler gibi ürünleri içerir. Üreticiler ayrıca B2B e-ticaret yoluyla doğrudan perakendecilere satış yapmaktadır.

 

D2C Ne Demektir? D2C Eticaret Sitemi Hakkında Bilgiler

3.Doğrudan Tüketiciye (D2C): Doğrudan tüketiciye e-ticaret, e-ticaretin en yeni modelidir ve bu kategorideki trendler sürekli olarak değişmektedir. D2C, bir markanın bir perakendeci, distribütör veya toptancıdan geçmeden doğrudan son müşterisine satış yapması anlamına gelir. Abonelikler popüler bir D2C öğesidir ve InstaGram, Pinterest, TikTok, Facebook, SnapChat vb. platformlar aracılığıyla sosyal satış, doğrudan tüketiciye satış için popüler platformlardır.

 

C2C Ne Demektir? B2C Eticaret Sitemi Hakkında Bilgiler

4.Tüketiciden Tüketiciye (C2C): C2C e-ticaret, bir mal veya hizmetin başka bir tüketiciye satılmasını ifade eder. Tüketiciden tüketiciye satışlar eBay, Etsy, Fivver vb. platformlarda gerçekleşir.

 

C2B Ne Demektir? B2C Eticaret Sitemi Hakkında Bilgiler

5.Tüketiciden İşletmeye (C2B): Tüketiciden işletmeye, bir bireyin hizmetlerini veya ürünlerini bir ticari kuruluşa satmasıdır. C2B, maruz kalma, fotoğrafçılar, danışmanlar, serbest yazarlar vb. sunan etkileyicileri kapsar.